News

Bilkent Economics Annual Summer Workshop: Networks and Institutions

Bilkent University, Department of Economics is organizing an Annual Summer workshop every year. The theme of the second of these workshops is "Networks and Institutions", set to take place at the Department of Economics, on the dates of July 19-20. The program of the workshop is available on the Seminar webpage of the department. The very rich academic program includes three very valuable plenary speeches, respectively by Fernando Vega-Redondo titled "Risk-sharing and Contagion in Networks", by Jean-François Laslier titled "Experiments on Voting Rules" and by Daron Acemoglu titled "Systemic Risk", alongside 15 very valuable paper presentations. Due to the limited slots available for participants we encourage you to register at your earliest convenience for participation. Registration is free but required! Slots will be allocated on first-registered first-served basis. Registration deadline is July 6th. Interested colleagues should send an e-mail to Ms. Neşe Özgür at nozgur@bilkent.edu.tr to register. We look forward to seeing you at the Summer Workshop!


Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü her yıl ''Yıllık Yaz Çalıştayı'' düzenlemektedir. Bu yıl ikincisi düzenlenen ve 19-20 Temmuz 2012 tarihlerinde Bilkent Üniversitesi kampüsünde gerçekleşecek olan çalıştayın 2012 konusu ''Ağlar ve Kurumlar''dır. Programın detayları İktisat Bölümü web-sitesinin Seminer bölümünde duyurulmaktadır. 2012 çalıştayının zengin akademik programı iktisat bilimine çok önemli katkılarda bulunmakta olan üç önemli konuşmacının, sırasıyla ''Risk paylaşımı ve Ağlarda Bulaşıcılık'' konusu ile Fernando Vega-Redondo, ''Oylama Kuralları üzerine Deneyler'' konusu ile Jean-François Laslier ve ''Sistemik Risk'' konusu ile Daron Acemoglu'nun konuşmalarını ve 15 çok değerli çalışmanın sunumunu içermektedir.

Sınırlı sayıda yer bulunduğundan erken kayıt yaptırmanızı öneririz. Kayıtlar ücretsizdir ancak katılım başvuru sırasına göre belirleneceğinden kayıt yaptırılması önerilmektedir. Kayıt son tarihi 6 Temmuz 2012'dir. İlginenlerin kayıt yaptırmak için Sn Neşe Özgür'e nozgur@bilkent.edu.tr adresinden ulaşmaları rica olunur. Hepinizi Yaz Çalıştayı'mızda görmek dileğimizle!